- Aktualności -

26 sierpnia 2022

Czy można oskładkować „odprawę”?

R.pr. Marta Kopeć, Partner Zarządzający w Kancelarii Kopeć Zaborowski, napisała artykuł „Nie każda rekompensata jest wyłączona z oskładkowania”, który dostępny jest na portalu „Puls Biznesu”.

Rozwiązanie umowy o pracę, może przybierać różną formę, a jego inicjatorem może być zarówno pracodawca jak i pracownik. W przypadku kiedy dochodzi do porozumienia stron, istnieje możliwość ustalenia w umowie kwoty, stanowiącej rekompensatę z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Powszechnie nazywa się ją odprawą.

Autorka skupiła się w tym przypadku na kwestii oskładkowania takich odpraw i odszkodowań. Zaznaczyła, że zagadnienie zostało uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r., z którego  wynika, że rekompensata za rozwiązanie umowy o pracę, nie podlega oskładkowaniu.

Zdanie ustawodawcy co do zasady podziela również ZUS, jednak zwraca uwagę, że rekompensata, czy odszkodowanie powinno być ściśle i nierozerwalnie związane z faktem ustania stosunku pracy.

Kwestia oskładkowania odpraw i odszkodowań jest ważna nie tylko dla pracodawców, którzy muszą te kwoty wypłacić, ale również dla pracowników, którzy te pieniądze otrzymują.

W związku z tym serdecznie zachęcamy do artykułu naszego eksperta.
Dostępny tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content