- Aktualności -

25 sierpnia 2022

Przesłuchanie on-line zagranicą – jak to działa?

Marta Olkowicz, Prawnik z Działu Prawa dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski, napisała artykuł „Zeznania online nie takie proste”, który ukazał się w „Rzeczpospolitej”.

Pojawienie się pandemii Covid-19, zdecydowanie zmieniło funkcjonowanie różnych sfer naszego życia, w tym również działania sądów. Rozprawy zdalne w dalszym ciągu cieszą się popularnością, mimo że ich przeprowadzenie spotyka się z problemami.

Autorka skupiła się na zagadnieniu związanym z przesłuchaniem strony/świadka przebywającego zagranicą. Odniosła się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, które zakłada współpracę państw członkowskich UE przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych. Zaznaczyła, że aby takie zjawisko w ogóle mogło mieć miejsce niezbędna jest zgoda państwa członkowskiego.

Marta Olkowicz zwróciła uwagę, że takie przesłuchanie powinno odbywać się zgodnie z zasadami państwa członkowskiego, w którym przebywa ww. strona/świadek, w innym wypadku państwo ma prawo odmówić przeprowadzenia takiego przesłuchania.

Ważne jest, aby sąd podczas przesłuchania zapytał świadka/stronę o miejsce pobytu, w przeciwnym razie może zostać ono uznane za nieważne.

Czy taka forma przesłuchania sprawdza się w rzeczywistości, a może wręcz przyczynia się do przewlekłości postępowań? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w tekście Prawnika KKZ. Zachęcamy do lektury.

Artykuł dostępny tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content