- Aktualności -

28 lutego 2023

Kto powinien walczyć ze zmianami klimatu?

Zmiany klimatyczne są tematem, który od kilku lat wciąż pozostaje na „topie”. Wyraźne ocieplenie klimatu, zwiększenie częstotliwości występowania katastrof naturalnych jest poważną konsekwencją wielu lat zaniedbań. Choć każdy wie, że trzeba zacząć działać, nikt nie chce brać odpowiedzialności za takie „naprawianie natury”.

Dlaczego większość osób zrzuca ten obowiązek na biznes, a czemu ten nie może zawsze prawidłowo zadziałać, opowiedziała r. pr. Joanna Chmielińska, Szef Działu Prawa dla Biznesu w KKZ. Udzieliła komentarza do artykułu „Odpowiedzialność za klimat zrzucamy na innych”, który ukazał się w „Forbes”.

Społeczeństwo oczekuje od przedsiębiorstw podejmowania działań zgodnych z polityką firmy, ale też takich, które opierają się na zasadach zrównoważonego rozwoju. Taka praktyka prawdopodobnie będzie stawać się coraz bardziej powszechną ze względu na zatwierdzoną niedawno dyrektywę CSRD, zgodnie z którą duże przedsiębiorstwa będą zobligowane do wdrażania działań ESG.

Przewiduje się, że w ślad za nimi pójdą mniejsze firmy, które właściwie już się na to decydują. Mimo wszystko wciąż jednak proces ten nie jest tak dynamiczny, jak można byłoby tego oczekiwać, głównie przez wątpliwości inwestorów.

Wg r. pr. Joanny Chmielińskiej wynika to głównie z faktu braku jednolitych zasad raportowania ESG dla przedsiębiorców. Nie postawiono przed nimi jasnych oczekiwań co do norm jakie powinni spełniać w obszarach społecznych i ładu korporacyjnego.

Czy wdrażanie ESG przez przedsiębiorstwa, jeśli w końcu stanie się popularne, skutecznie przyczyni się do walki ze zmianami klimatu?

Zachęcamy do lektury. Artykuł dostępny tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content