- Aktualności -

10 stycznia 2023

Prawo do bycia offline

W grudniowym numerze „Personel Plus” ukazał się artykuł apl. adw. Anny Kencel „Prawo do bycia off line”. Autorka we wspomnianym artykule zwraca uwagę, że stała łączność w związku z dużym zapotrzebowaniem na pracę i rosnącymi oczekiwaniami, że pracownicy będą osiągalni w każdej chwili, może mieć negatywny wpływ na równowagę między życiem prywatnym i zawodowym pracowników, a także na ich zdrowie oraz samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Aby temu przeciwdziałać Parlament Europejski przygotował projekt dyrektywy do bycia offline, zobowiązujący kraje członkowskie do wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie. W założeniach PE prawo do wyłączenia ma być równe dla wszystkich i będą mogli z niego skorzystać wszyscy pracownicy.  

Wg polskiego ustawodawcy nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych regulacji w tym zakresie, gdyż na gruncie przepisów Kodeksu pracy prawo to gwarantują pracownikom przepisy o czasie pracy. Pytanie, czy rzeczywiście pomimo obowiązujących przepisów nie dochodzi jednak do nadużyć i czy jednak konieczne nie będzie wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na skuteczne wyegzekwowanie prawa do bycia offline.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content