- Aktualności -

2 grudnia 2022

Wierzyciel i dłużnik, a egzekucja przeprosin

Powód i pozwany, jako wierzyciel i dłużnik w najnowszym artykule Szefa Praktyki Prawa Rodzinnego i Opiekuńczego w KKZ adw. Karoliny Kulikowskiej Siewruk "Czy powód może stać się wierzycielem, a pozwany dłużnikiem". Publikacja dostępna jest w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Ochrona dóbr osobistych to intersująca materia prawna. Sam Kodeks Cywilny nie określa konkretnej definicji dóbr osobistych. Istnieje jednak otwarty katalog, wskazujący przykładowe dobra osobiste. Jednym z nich jest wizerunek i cześć.

Autorka omówiła w jakich sytuacjach można wnieść pozew, kiedy ktoś publicznie naruszył nasze dobre imię oraz czego można się w takich sytuacjach domagać od pozwanego.

Kiedy sąd wyda wyrok w całości korzystny dla powoda, wtedy pozwany powinien zazwyczaj opublikować przeprosiny zgodnie z wytycznymi wymiaru sprawiedliwości. Jako, że zgodnie z praktyką publikacja przeprosin jest czynnością zastępowalną, powód staje się wierzycielem, a pozwany dłużnikiem.

Adw. Karolina Kulikowska-Siewruk szczegółowo opisała również jak stopniowo może przebiegać egzekucja przeprosin od zobowiązanego.

Wszystkich zapraszamy do lektury. O wizerunek zawsze warto dbać.

Artykuł dostępny tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content