- Aktualności -

18 sierpnia 2022

Przepadek auta służbowego w leasingu

R.pr. Marta Kopeć, Partner Zarządzający i adw. Patrycja Patriak z Działu Prawa Karnego i Compliance w KKZ napisały artykuł „Przepadek auta za jazdę w stanie nietrzeźwości. Co ze zmianami w prawie?”, który właśnie ukazał się w magazynie „Wprost”.

Jazda pod wpływem alkoholu skutkuje potępieniem, nie tylko ze strony społeczeństwa, ale przede wszystkim prawa karnego. W związku z tym planowana nowelizacja KK zakłada m.in. zaostrzenie odpowiedzialności karnej osób prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości, które co więcej powodują w takim stanie wypadek. Jedną z planowanych zmian ma być wprowadzenie kary, jaką jest przepadek pojazdu mechanicznego.

Tę kwestię szczegółowo omówiła adw. Patrycja Patriak, która wyjaśniła jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby przepadek pojazdu mógł zostać orzeczony jako kara. Poruszyła w tym ciekawe zagadnienie, jakim jest przepadek pojazdu, będący własnością innej osoby, a zwłaszcza kiedy jest to samochód służbowy, który stanowi własności firmy.

R.pr. Marta Kopeć, jako ekspert prawa pracy, przybliżyła to zagadnienie z perspektywy pracodawcy. Może on wyciągnąć wobec takiego pracownika różne konsekwencje, w tym również zwolnić go dyscyplinarnie. Autorka podkreśla, że pracownik nie powinien w ogóle stawiać się w miejscu pracy w stanie nietrzeźwości. Natomiast w przypadku zniszczenia samochodu służbowego, pracodawca może domagać się od pracownika odszkodowania.

Zarówno przepisy prawa karnego, jak i przepisy prawa pracy przewidują poważne konsekwencje za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do lektury.

Artykuł dostępny tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content