- Aktualności -

12 stycznia 2024

Pracodawca a urlop pracownika

Urlopy to zdecydowanie jedna z przyjemniejszych kwestii jeśli chodzi o umowę o pracę. Nie zawsze jednak tak łatwo można go dostać. Wraz z nowym rokiem, dla wszystkich zatrudnionych na umowie o pracę pojawia się nowa pula dni urlopowych do wykorzystania, a co za tym idzie potrzeba złożenia wniosków urlopowych. Temat skomentowała r.pr. Izabela Dziubak-Napiórkowska, Szef Praktyki Prawa Pracy w KKZ, podczas audycji dla „Trójka” Polskie Radio.

Ekspertka opowiedziała o tym, że pracodawca zazwyczaj pozostawia kwestię ustalenia urlopów pracownikom. Ci powinni ustalić między sobą urlopy w ten sposób, aby najlepiej ze sobą nie kolidowały i nie wstrzymywały ciągłości pracy. W przypadku jednak, kiedy pracownicy nie będą w stanie porozumieć się w tej kwestii, pracodawca powinien zdecydować, który z pracowników będzie mógł wziąć urlop jako pierwszy. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku urlopu na majówkę, czerwcówkę lub święta.

Mec. Dziubak-Napiórkowska poruszyła również kwestię, tego, czy pracodawca może cofnąć pracownikowi zgodę na urlop tuż przed jego rozpoczęciem. Odpowiedź brzmi: tak, ale wyłącznie kiedy nieobecność pracownika zakłóci tok pracy. Warto pamiętać, że taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko i są to raczej zdarzenia losowe, do których nie będzie wliczał się brak przygotowania pracodawcy, który o nieobecności pracownika wiedział znacznie wcześniej.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content