- Aktualności -

11 stycznia 2024

Dwie drogi ułaskawienia prezydenckiego

Ostatnio we wszystkich mediach aż huczy od sprawy związanej z aresztowaniem Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika, których skazano na 2 lata pozbawienia wolności w związku z  przekroczeniem uprawnień i nielegalnymi działaniami operacyjnymi CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. W 2015 r. obecny Prezydent RP ułaskawił skazanych, jednak w ubiegłym roku Izba Karna Sądu Najwyższego uznała to uniewinnienie za nieskuteczne. Po osadzeniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika eksperci spekulują i zastanawiają się, jakie faktycznie opcje ma Andrzej Duda w tej sytuacji i czy zdecyduje się na ponowne zastosowanie aktu łaski. Swoje zdanie przedstawiła również adw. Aleksandra Sławińska z Działu Prawa Karnego i Compliance w KKZ. Skomentowała temat w artykule „Prezydent ma dwie drogi. Tak może ułaskawić Kamińskiego i Wąsika”, który ukazał się w „Business Insider”.

Ekspertka uważa, że obecnie prezydent ma dwie możliwości działania. Obie skutkują natychmiastowym zwolnieniem Kamińskiego i Wąsika z zakładu karnego. Pierwsza opcja zakłada nowe, "pierwotne" zastosowanie nowego aktu łaski. Wtedy jednak akt łaski z 2015 r., prezydent musiałby uznać za nieskuteczny. Natomiast druga możliwość to modyfikacja wydanego już aktu łaski, ze zmianą brzmienia na „darowanie kar oraz zatarcie skazania”. Trzeba przypomnieć, że akt łaski z 2015 r. obejmował „przebaczenie i puszczenie w niepamięć oraz umorzenie postępowania”.

Czym konkretnie będzie skutkowała jedna i druga opcja? Odpowiedzi oraz znacznie więcej szczegółów w temacie sprawy czeka w artykule – tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content