- Aktualności -

11 stycznia 2024

Sprzedaż kont w mediach społecznościowych

W świecie influencerów i rosnącej siły mediów społecznościowych, nie jest niczym zaskakującym, że wiele osób chętnie próbuje w szybki sposób zdobyć popularność. Z drugiej strony, pojawiają się ci, którzy im to ułatwiają, oferując kupno gotowych stron, grup czy fanpage’ów. W temacie legalności takich działań oraz możliwych konsekwencji wypowiedziała adw. Maria Nowakowska z Działu Postępowań Spornych w KKZ w artykule „Za fanpage, grupę czy profil można dostać dziesiątki tysięcy. Takie transakcje są jednak rzadkie i… nielegalne”, który ukazał się w „Forbes”.

Autorka wspomina, że obecnie w sieci pojawia się coraz więcej ofert dotyczących sprzedaży „gotowych” kont społecznościowych. Mają zazwyczaj określoną liczbę followersów, grupę docelową i kontent. Najwięcej takich ogłoszeń można znaleźć na specjalnych Market Place.

Adw. Nowakowska dodaje, że trzeba pamiętać, że konto w serwisie społecznościowym jest zazwyczaj przypisane do konkretnego użytkownika, a większość serwisów nie zezwala na ich sprzedaż. Pozyskiwanie, gromadzenie i wykorzystywanie danych jest niedozwolone i może to skutkować utratą dostępu do odkupionego konta.

W związku z rosnącą popularnością oraz pojawianiem się coraz nowszych serwisów społecznościowych dobrym rozwiązaniem byłoby wypracowanie nowej gałęzi prawa, czyli cyberlaw. Po więcej szczegółów zapraszamy do artykułu – tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content