- Aktualności -

13 grudnia 2021

Skuteczna egzekucja roszczeń

Placówki dyplomatyczne na terenie Polski, które zatrudniają polskich pracowników, powinny stosować nasze regulacje krajowe. Niestety nie zawsze tak jest. Choć sądy zwykle stają po stronie zwolnionych, problemem okazuje się egzekucja zasądzonych należności.

R.pr. Marta Kopeć wraz z adw. Karoliną Kulikowską – Siewruk jako pełnomocnicy Klientów prowadziły postępowania sądowe przeciwko jednej z ambasad, znajdującej się na terytorium Polski. Postępowania dotyczyły roszczeń byłych pracowników związanych m.in. z dyskryminacją w zatrudnieniu czy niewypłaconym wynagrodzeniem. Wszystkie postępowania zakończyły się wydaniem korzystnych wyroków dla naszych Klientów. Pomimo tego, z uwagi na immunitet dyplomatyczny jaki przysługuje placówkom dyplomatycznym, przeprowadzenie standardowego postępowania egzekucyjnego było niemożliwe. Organy egzekucyjne nie mają bowiem żadnych uprawnień, które umożliwiałyby zajęcie rachunków bankowych ambasady lub należącego do niej majątku.

Dzięki staraniom obu pań Mecenas i ich umiejętnościom negocjacyjnym nakłoniono Ambasadę do dobrowolnego spełnienia wszelkich roszczeń naszych Klientów, które opiewały na kwotę ok. 70 tys. USD.

O sprawach pisaliśmy już wcześniej:

Artykuł r.pr. Marty Kopeć w dzienniku „Rzeczpospolita”

Komentarz r.pr. Marty Kopeć do artykułu

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2022 wszystkie prawa zastrzeżone