- Aktualności -

4 września 2020

Artykuł r.pr. M.Kopeć w dzienniku „Rzeczpospolita”

Zapraszamy do lektury artykułu napisanego przez mec. Martę Kopeć, eksperta prawa pracy, Partnera Zarządzającego KKZ - „Zatrudnienie obywateli polskich w placówkach dyplomatycznych na terenie Polski”, który ukazał się na portalu dziennika „Rzeczpospolita”.

W artykule poruszona została kwestia zatrudnienia obywateli polskich przez ambasady i jednostki należące do placówek dyplomatycznych. Istnieje dość powszechne przekonanie, że teren placówki dyplomatycznej to miejsce eksterytorialne, co oznacza, że obowiązuje w niej inne prawo i zwyczaje. Częściowo jest to zgodne z prawdą. Ale pomimo tego, że placówki dyplomatyczne korzystają ze szczególnej ochrony, nie oznacza to, że nie podlegają polskiemu prawu. Teren ambasady to w dalszym ciągu teren Polski, a więc obowiązuje na nim również prawo polskie, a nie prawo kraju, który jest reprezentowany przez misję.

Inspiracją do napisania artykułu były sprawy, które mecenas Kopeć prowadziła występując w roli pełnomocnika pracowników pokrzywdzonych przez placówki dyplomatyczne.

Zapraszamy do lektury.

Artykuł „Zatrudnienie obywateli polskich w placówkach dyplomatycznych na terenie Polski”.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2022 wszystkie prawa zastrzeżone