- Aktualności -

9 lipca 2024

Nowy sposób na rozwód

Rozwody to temat, który budzi wiele emocji i kontrowersji. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowym rozwiązaniem, które może znacznie zmienić proces rozwodowy w Polsce. Zamiast długotrwałego postępowania sądowego, rozwód za porozumieniem stron mógłby być przeprowadzany u notariusza lub w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC). Ma to na celu odciążenie sądów oraz przyspieszenie procedur rozwodowych. W tym temacie obszernego komentarza udzieliła adw. Karolina Kulikowska-Siewruk, Szef Praktyki Prawa Rodzinnego, podczas audycji w „TOK FM”.

Obecnie, rozwód wymaga złożenia pozwu do sądu, co wiąże się z dużym stresem emocjonalnym oraz długim oczekiwaniem. Adw. Karolina Kulikowska-Siewruk wyjaśniła, że postępowania rozwodowe, szczególnie te dotyczące alimentów i opieki nad małoletnimi dziećmi, mogą trwać latami.

Pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości spotkał się z mieszanymi opiniami. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że pozwoli ono na szybsze i mniej stresujące zakończenie małżeństwa. Jednak istnieją również obawy, że rozwody mogą stać się zbyt pochopne, bez odpowiedniej refleksji i mediacji, które obecnie zapewnia sąd. Notariusz lub urzędnik stanu cywilnego nie będą w stanie weryfikować, czy rozwód nie narusza zasad współżycia społecznego czy interesów małoletnich dzieci.

Mec. Kulikowska-Siewruk przedstawiła plusy i minusy nowego rozwiązania oraz perspektywy przyszłych zmian.

Czy nowe rozwiązanie będzie popularne?

Czekamy na dalsze szczegóły i rozwój tej propozycji legislacyjnej.

Potrzebujesz wsparcia w obszarze prawa rodzinnego. Zobacz, jak możemy Ci pomóc.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content