- Aktualności -

18 stycznia 2024

Mec. Zaborowski o zmianach w prokuraturze

W miniony piątek Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał na ręce Dariusza Barskiego dotychczasowego Prokuratora Krajowego dokument, w którym stwierdzono, że przywrócenie go do służby czynnej roku odbyło się z naruszeniem prawa. W związku z tym uznano, że pan Barski nie jest prokuratorem krajowym z uwagi na nieprawidłowe przywrócenie go do służby.

W poniedziałek, 15 stycznia, tymczasowo obowiązki Prokuratora Krajowego objął Jacek Bilewicz. Sytuacja w prokuraturze krajowej odbija się echem w całym środowisku prawniczym i ma istotny wpływ na funkcjonowanie jednostek niższego rządu.

Sytuację skomentował adw. Maciej Zaborowski, Partner Zarządzający Kancelarią Kopeć Zaborowski. W wypowiedzi udzielonej dla dziennika „Rzeczpospolita” i „Business Insider” zwrócił uwagę na negatywne konsekwencjeostatnich wydarzeń. Niektórzy obrońcy już zapowiadają, że będą składali wnioski o umorzenie postępowań karnych, podważając status prokuratorów albo legalność niektórych ich decyzji. „Może to dotyczyć podjętych przez prok. Barskiego decyzji o np. przedłużeniu najważniejszych śledztw, tymczasowych aresztowaniach czy zastosowaniu kontroli operacyjnej. To samo dotyczy decyzji podejmowanych w przyszłości przez prok. Bilewicza”- dodał w swojej wypowiedzi.

Artykuł „Walka o władzę w Prokuraturze Krajowej” w „Rzeczpospolitej

Artykuł „Grozi nam totalny chaos” w „Buisness Insider

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content