- Aktualności -

12 października 2021

Pomoc pro bono dla białoruskiej opozycji

7 października 2021 r. odbyło się spotkanie prawnika NAU Mychajło Kyryluka, przedstawiciela Ludowej Agencji Antykryzysowej z adwokatem Maciejem Zaborowskim, Partnerem Zarządzającym Kancelarii Kopeć Zaborowski.  

Ludowa Agencja Antykryzysowa i kancelaria podpisały umowę o stałej współpracy. Kancelaria będzie świadczyć pomoc pro bono Białorusinom represjonowanym przez reżim m.in. w ramach tzw. jurysdykcji uniwersalnej w Polsce.

Michaił Kiriliuk już w sierpniu 2020 r. przekazał materiały ofiar tortur stosowanych przez przedstawicieli reżimu Łukaszenki na Białorusi. Materiały te zawierają dowody na udział konkretnych członków sił bezpieczeństwa Łukaszenki w stosowaniu tortur.

Zgodnie z ustaleniami obu stron kancelaria pomoże w złożeniu nowych wniosków do organów ścigania w Polsce oraz wspólnie z Ludową Agencją Antykryzysową będzie zabiegać o wezwanie podejrzanych na przesłuchania do Polski. W przypadku odmowy stawiennictwa, będzie domagać się, aby podejrzani zostali umieszczeni na międzynarodowej liście poszukiwanych, a także aby byli ścigani za pośrednictwem Interpolu.

Jak deklaruje adw. Maciej Zaborowski „Będziemy nadal wspólnie z NAU zbierać dowody na istnienie elementów terrorystycznych w działaniach reżimu Łukaszenki i przekazywać te dokumenty władzom Polski. Wspólnie z Prezydium będziemy też dążyć do oficjalnego uznania reżimu Aleksandra Łukaszenki za terrorystyczny”. Najbliższym krokiem jaki KKZ podejmie wspólnie z NAU będzie zorganizowanie w Norymberdze konferencji prawnej z udziałem międzynarodowych ekspertów.

Inne publikacje tutaj

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2022 wszystkie prawa zastrzeżone