- Aktualności -

13 stycznia 2021

Wygrana KKZ w obszarze dóbr osobistych

W dniu 7 stycznia 2021 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał wyrok w sprawie z powództwa Polskiego Związku Działkowców przeciwko dziennikarce oraz jednej z największych stacji telewizyjnych w Polsce. Reportaż przygotowany przez dziennikarkę dotyczył nieprawidłowości w funkcjonowaniu Polskiego Związku Działkowców zarówno na szczeblu krajowym, jak i okręgowym (warszawskim, poznańskim oraz szczecińskim).

Twórcom reportażu zarzucono przedstawienie nieprawdziwych informacji oraz brak staranności i rzetelności dziennikarskiej, a w konsekwencji naruszenie dóbr osobistych Polskiego Związku Działkowców. Sąd podzielił stanowisko pełnomocników pozwanych, którzy zakwestionowali wszystkie zarzuty powoda. Powództwo zostało oddalone w całości, a Sąd potwierdził przede wszystkim, że reportaż przygotowano ze szczególną starannością dziennikarską, a autorzy dotarli do wielu źródeł informacji i przedstawili je w sposób wyważony i rzetelny.

Z uwagi na zakres zarzutów kierowanych pod adresem autorów reportażu oraz złożoność stanu faktycznego sprawy, postępowanie przed sądem pierwszej instancji trwało ponad cztery lata, a w sprawie przesłuchano kilkudziesięciu świadków na terenie całego kraju, m.in. w: Szczecinie, Warszawie, Lublinie, Zielonej Górze, Świnoujściu, Międzyzdrojach, czy Szamotułach. Tak obszerne postępowanie dowodowe doprowadziło do powstania wysokich kosztów procesu, którymi w całości został obciążony powód.

Dziennikarkę reprezentował adw. Hubert Kubik oraz r.pr. Szymon Klimek.

Sygn. akt: I C 208/17, wyrok jest nieprawomocny

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2022 wszystkie prawa zastrzeżone