- Aktualności -

20 lutego 2024

Prawa Polaków za granicą

Obywatel Polski, który padł ofiarą przestępstwa poza granicami ojczystego kraju odczuwa zazwyczaj ogromną bezsilność i bezradność. Czy przebywając za granicą może  udać się do organów ścigania i zawiadomić o naruszeniu prawa? Temat rozwinął r.pr. Paweł Gołębiewski, Szef Praktyki Przestępczości Międzynarodowej i Obsługi Klienta Zagranicznego w swoim artykule „Kiedy cudzoziemiec odpowie za przestępstwo popełnione na szkodę Polaka?”. Publikacja dostępna jest na Prawo.pl

Ekspert wyjaśnił, że praktycznie każdy, kto padł ofiarą przestępstwa, na samym początku odczuwa ogromną bezsilność. Uczucie to potęguje się, jeżeli sytuacja ma miejsce w obcym kraju, a czyn przestępczy popełnił cudzoziemiec. Ludzie często nie wiedzą, czy mają w ogóle podstawy aby dochodzić swoich praw w takiej sytuacji. Mec. Gołębiewski omówił przesłanki odpowiedzialności cudzoziemca w takim przypadku, podkreślając istotę zasady „podwójnej karalności”.

Poruszył również istotną kwestię, jaką jest gromadzenie materiału dowodowego w przypadku przestępstw popełnionych za granicą przeciwko obywatelowi polskiemu, wyjaśniając czym jest Europejski Nakaz Dochodzeniowy. Jak wygląda współpraca organów ścigania w przypadku takich międzynarodowych spraw? O tym więcej w artykule – tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content