- Aktualności -

15 lutego 2024

Czy podsłuch może wszcząć postępowanie?

Ostatnio dzięki nielegalnie założonemu podsłuchowi, w jednym z przedszkoli udało się odkryć nieodpowiednie zachowanie opiekunek względem dzieci. Sprawa szybko stała się głośna i wywołała wiele dyskusji. Sama kwestia zakładania podsłuchu jest dość kontrowersyjna. W tym temacie wypowiedział się również r.pr. Paweł Gołębiewski, Szef Praktyki Przestępczości Międzynarodowej i Obsługi Klienta Zagranicznego, podczas audycji dla Polskiego Radia „Trójka”.

Zaczął od tego, że zakładanie podsłuchu jest bardzo popularną praktyką w przypadku spraw z obszaru postępowań spornych, w tym rozwodowych. Powszechne jest również przy sprawach karnych, dotyczących nieuczciwej konkurencji czy szantażu.

Ekspert dodał, że prawo polskie nie zezwala na nagrywanie bez zgody. Jednak w odniesieniu do przypadku, który miał miejsce we wspomnianym przedszkolu, nagranie może stanowić podstawę do wszczęcia postępowania. Jeśli okazałoby się jednak, że nie istniały żadne podstawy do nagrywania nauczycieli i są oni niewinni, wtedy to oni mogą dochodzić swoich roszczeń przed sądem.

Zachęcamy do zgłębienia tematu.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content