- Aktualności -

21 lutego 2024

Praca platformowa – czy zmiany UE mają sens?

Tzw. praca platformowa przeszła dynamiczny rozwój na przestrzeni ostatnich kilku lat. Osoby, które ją wykonują cenią w niej przede wszystkim elastyczne godziny oraz pewnego rodzaju swobodę w świadczeniu usług. Planowana dyrektywa UE zakłada zwiększenie ochrony pracowników platformowych. O tym dlaczego wzbudza to tak wiele obaw i kontrowersji, opowiedziała r.pr. Izabela Dziubak-Napiórkowska, Szef Praktyki Prawa Pracy w KKZ, w artykule „Kogo obejmie dyrektywa o pracy platformowej” dostępnym w „Pulsie Biznesu”.

Ekspertka wyjaśniła czym właściwie jest praca platformowa i jakie są jej główne założenia. Wskazała jakie rodzaje usług można zaliczyć do tego typu pracy. W Polsce to głównie Bolt, Uber oraz firmy oferujące tłumaczenia i usługi przewozowe.

Skupiła się również na omówieniu kontrowersji związanych z założeniami dyrektywy. Skupiają się one głównie wokół wprowadzenia domniemania prawnego istnienia stosunku pracy. Wykonujący pracę platformową boją się, że wpłynie to negatywnie na swobodę w świadczeniu usług. Co jednak jest faktycznym celem dyrektywy? Odpowiedź na to i wiele innych pytań czeka w artykule – tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content