- Aktualności -

17 marca 2020

Wypowiedź r.pr. Marty Kopeć w „Wyborcza.Biznes”

Ogłoszona 13 marca 2020 r. decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzeniu stanu epidemicznego w Polsce spowodowała, że te firmy, które mogły, zdecydowały się na zlecenie swoim pracownikom wykonywania pracy zdalnie. Ale to tylko niewielki procent przedsiębiorstw w Polsce.

Wiele osób swojej pracy w takiej formule wykonywać nie może. Do pracy muszą chodzić sprzedawcy, kasjerzy, pracownicy aptek czy poczty, kierowcy środków transportu oraz kurierzy. Czy ze strachu i w obawie przed zarażeniem się koronawirusem mogą odmówić wykonywania obowiązków i nie przyjść do pracy?

O komentarz do artykułu została poproszona pani r.pr. Marta Kopeć, ekspert prawa pracy i Partner Zarządzający Kancelarią Kopeć Zaborowski – „Jeśli pracodawca zapewnił bezpieczne warunki pracy, w tym dostarczył odpowiednie do wykonywanego zawodu środki bezpieczeństwa, pracownik nie może odmówić świadczenia pracy. Nieuzasadniony strach nie usprawiedliwia odmowy wykonywania obowiązków pracowniczych. Pracodawca ma prawo w takiej sytuacji nawet rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Byłabym jednak ostrożna z podejmowaniem tak kategorycznych decyzji. Sytuacja w kraju jest dynamiczna i trudno ocenić aktualnie stopień zagrożenia dla pracownika, co z kolei może utrudnić ocenę zasadności odmowy pracy”.

Całość artykułu dostępna tutaj: https://wyborcza.biz/biznes/7,159911,25793656,koronawirus-czy-pracownik-moze-odmowic-pracy.html?disableRedirects=true

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2022 wszystkie prawa zastrzeżone