Skuteczna obrona dziennikarza oskarżonego o zniesławienie
Skuteczna obrona dziennikarza oskarżonego o zniesławienie
Przeciwko klientowi KKZ – doświadczonemu dziennikarzowi śledczemu, został złożony prywatny akt oskarżenia za jego wypowiedź na temat współpracy między niektórymi przedstawicielami branży dziennikarskiej. Jeden z dziennikarzy uznał, że takie powiązane naraża go na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu dziennikarza i negatywnie wpływa na przyjętą w innych postępowaniach, toczących się z jego udziałem, strategię procesową.
Złożył prywatny akt oskarżenia, a w odpowiedzi na niego prawnicy KKZ przygotowali wnikliwą argumentację prawną, w której szczegółowo wykazali, że postępowanie powinno zostać umorzone z uwagi na rażący brak jakichkolwiek podstaw faktycznych i prawnych oskarżenia. Przyjęta w sprawie obrona oparta została m.in. na argumentach, że objęta aktem oskarżenia wypowiedź w żaden sposób nie odnosiła się do osoby oskarżyciela, a całość zarzutów opierała się na subiektywnej interpretacji, pozbawionej jakiegokolwiek poparcia w materiale dowodowym.
Sąd przychylił się do stanowiska prawników KKZ – postępowanie umorzono na podstawie art. 339 § 3 pkt 2 k.p.k., podzielając przy tym, że w sprawie jest oczywisty brak podstaw oskarżenia. Warto podkreślić, że umorzenie postępowania karnego na tej podstawie to zdecydowanie rzadkość.
Wydane postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie jest prawomocne.
Gratulacje dla r.pr. Aleksandry Rudzińskiej z Działu Prawa Mediów i IP, która prowadziła sprawę.
