- Aktualności -

25 kwietnia 2024

Usprawnienia w pracy pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności

Zgodnie z art. 23a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca jest zobowiązany zapewnić niezbędne racjonalne usprawnienia dla osoby niepełnosprawnej pozostającej z nim w stosunku pracy.

Jeśli pracownik stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych powinien zostać przeniesiony do odpowiedniej pracy.

W świetle wyroku TSUE z 18 stycznia 2024 r. powstają wątpliwości co w przypadku osoby, która w trakcie trwania stosunku pracy stała się niepełnosprawna i straciła zdolność do pracy, jednak nie na skutek wypadku przy pracy. Kluczowe w takiej sytuacji staje się rozumienie „racjonalne usprawnienie”. Zgodnie z ww. ustawą racjonalne usprawnienia polegają na przeprowadzeniu koniecznych w konkretnej sytuacji zmian o ile nie będą one skutkowały  nieproporcjonalnie wysokimi obciążeniami.

Przed jakimi wyzwaniami mogą stanąć pracodawcy w tym kontekście? O tym szczegółowo możecie Państwo przeczytać w artykule mecenas Izabeli Dziubak-Napiórkowskiej „Racjonalne usprawnienia w pracy pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności w świetle wyroku TSUE z 18 stycznia 2024 r. C 631/22 Ca Na Negreta”, który ukazał się z najnowszym numerze magazynu „HR na szpilkach”.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content